آیا آمریکا به ایران حمله میکند؟ خودتان تصمیم بگیرید!

در یک ماه اخیر اخبار مربوط به حمله نظامی احتمالی آمریکا به ایران افزایش چشمگیری پیدا کرده و موجب نگرانی بیش از پیش ایرانیان شده است و من هم از این قاعده مستثنی نبوده ام. در این میان تشخیص خبر از شایعه و همچنین دیدن اخبار تکراری به پیچیده تر شدن صحنه انجامیده, به طوری که هر روز چندین مقاله جدید در این مورد چاپ میشوند که عمدتا خالی از هرگونه ارزش خبری هستند و به تحلیل یا تکرار مطالب موجود در اخبار روزهای پیش میپردازند. به منظور تسهیل دنبال کردن اخبار مربوط به احتمال حمله آمریکا به ایران من لیستی از تمامی نکات خبری جدیدی که در رسانه های مختلف به چشم میخورد تهیه کرده ام و سعی میکنم آنرا به روز نگه دارم. شما میتوانید این لیست را در ویکی زیر ببینید و خودتان در مورد احتمال حمله تصمیم بگیرید. برای تسهیل بررسی این اخبار من بر اساس تحلیل خودم تاثیر هر خبر روی احتمال حمله نظامی را تخمین زده ام. در زیر خلاصه نتایجی که تا به امروز من شخصا از این بررسی گرفته ام را ارایه میکنم. لازم به اشاره است که من شخصا به شدت با حمله نظامی یا تحریم ایران مخالفم, ولی سعی کرده ام در گزارش اخبار و تحلیل ارایه شده کاملا به اخبار وفادار بمانم و از اظهار نظر شخصی خودداری کنم, لذا لحن کلامم گویای دیدگاه شخصی من نیست:

لینک به خلاصه اخبار:

http://iranattacknews.wikispaces.com/

خلاصه نتایج:

اکثریت قریب به اتفاق اخبار اشاره میکنند که هنوز تصمیمی برای حمله به ایران گرفته نشده است. به طور خاص, بوش تصمیم خود را در این زمینه نگرفته است. وزارت خارجه و دفاع به دلایل مختلف (موثر نبودن حمله, فاصله ایران تا دستیابی به تکنولوژی تولید سلاح هسته ای, احتمال انتقام گیری ایران در عراق و سایر کشورهای منطقه, تثبیت نیروهای تندرو در ایران) با حمله مخالفند ولی دفتر معاونت رییس جمهور (چینی) طرفدار حمله نظامی به ایران است (خطر ایران اتمی را بالاتر از ریسکهای بالا میبیند) و سعی دارد زمینه های حمله را فراهم کند. افکار عمومی آمریکا مخالف حمله میباشند اما افکار عمومی چندان در معدلات کابینه بوش موثر نیستند و تغییر افکار عمومی کاملا ممکن است خصوصا با متصل کردن ایران به قتل سربازان آمریکایی در عراق. با این وجود در مجموع به نظر میرسد که بوش هنوز مخالف حمله است.

برنامه ریزی های عملیاتی برای حمله احتمالی انجام شده است (این برنامه ها نه به معنای تصمیم برای اجرایی کردن آنها, بلکه برای باز نگه داشتن گزینه حمله انجام شده است). عملیات احتمالی فقط به صورت هوایی و موشکی بوده و نیروهای زمینی آمریکایی درگیر نخواهند شد. چند گزارش خبری به گستردگی این عملیات اشاره میکند. نه تنها تمامی مراکز هسته ای بلکه نیروهای نظامی (خصوصا سپاه), شاهراههای ارتباطی, زیرساختهای اقتصادی, و سران جمهوری اسلامی از اهداف حمله مذکور ذکر شده اند, هرچند که در دقت این گزارشها میتوان شک کرد. گستردگی حمله به این دلیل ذکر شده که هزینه اقتصادی حمله ناچیز و هزینه اصلی آن , که شامل عکس العملهای بین المللی و احتمال عکس العمل ایران میباشد, با افزایش گستردگی حمله کاهش می یابد. گستردگی حمله بر عامل اول تاثیر چندانی نداشته و عامل دوم را کاهش خواهد داشت, ضمن اینکه خطر ایران را برای مدت طولانی تری خنثی میکند. امکانات نظامی لازم برای حمله در منطقه موجود است (ناوهای جدیدی در خلیج فارس مستقر شده اند) در نتیجه اجرایی شدن تصمیم حمله احتیاج به زمان چندانی ندارد.

با توجه به نقطه نظر بوش و نظامیان آمریکایی سناریوی محتمل برای حمله به تصمیم مستقیم بوش باز نمیگردد, بلکه شامل گسترده شدن یک درگیری محدود به یک حمله تمام عیار میباشد. به طور خاص درگیری بر سر عراق, حمله آمریکا به قرارگاههای سپاه در مرز عراق, حمله موشکی اسراییل به یکی از مراکز هسته ای, یا دستگیری تعداد بیشتری از مقامات ایرانی در عراق میتواند به عکس العمل نظامی ایران در عراق یا اسراییل بینجامد که آن بهانه کافی را برای حمله کامل فراهم میکند. ظاهرا چینی و جنگطلبان آمریکایی متوجه این موضوع هستند و با مسموم کردن فضای عمومی بر ضد ایران, ادعای دخالت ایران در قتل سربازان آمریکایی, و گذراندن طرح مقابله با ایران در سنا و کنگره, سعی در فراهم کردن هیزم چنین جنگی را دارند. از طرف دیگر با توجه به صحبتهای رییس جمهور ایران در آمریکا و فرمانده جدید سپاه, نیروهای نسبتا تندرو نیز در ایران علاقه چندانی به ورود به چنین جنگی را ندارند و لذا عکس العمل احتمالی ایران به تحریکات آمریکایی ها ممکن است بهانه کافی برای آغاز جنگ را فراهم نیاورد.

در مجموع من نگران ایران هستم. هرچند که به نظر عمده صاحبنظران حمله به ایران یک اشتباه بزرگ است, احتمال گسترش یک درگیری اتفاقی به حمله ای تمام عیار جدی است, و بعضی در آمریکا برای عملی شدن این فاجعه تلاش میکنند. در درازمدت تر نیز دورنمای شفافی از حل و فصل اختلافات ایران و آمریکا وجود ندارد و لذا احتمال جنگ باقی خواهد ماند. عمده دولتمردان آمریکایی یک ایران اتمی را غیر قابل تحمل میدانند و تحریم یا جنگ را لازم برای مقابله با این خطر. اگر ایران بتواند آژانس اتمی را در 1.5 ماه آینده متقاعد کند, ممکن است تحریمهای بیشتر را به تعویق بیندازد, ولی بدون تعلیق غنی سازی معادلات کلی در نظر سیاستمداران آمریکایی تغییر خاصی نخواهد کرد و آنها مترصد دفع خطر ایران از طریق حمله نظامی خواهند بود. البته اگر جنگ تا پایان دوره بوش اتفاق نیفتد و یک دمکرات در آمریکا رییس جمهور شود, خطر جنگ به طور محسوسی کاهش خواهد یافت چرا که شکست ایران بالاترین اولویت دمکراتها به نظر نمی آید.

Advertisements

20 پاسخ to “آیا آمریکا به ایران حمله میکند؟ خودتان تصمیم بگیرید!”

 1. gajamoo Says:

  شرمنده که فقط سوتیتر مقاله تون رو خوندم و دارم فقط از روی اون نظر میدم،ببین داداش اگر مثل من پیرمردی که مطمئن هستم میدونی می خوای چی بگم!!! اما اگر از نسل 2 یا سومی هستی،خب عیبی نداره و بهت خورده نمیگیرم که چرا این موضوع رو انتخاب کردی،چون جوونی و دنبال شهرت می گردی!!!!!!!!!!!!
  در کل خلاصه کنم به این مطلب که نه تنها آمریکا،بلکه هیچ ابر قدرت دیگری(اگر باشه) تا زمانی که من و امثال من تو این کشور زنده هستند،غلط نمی کنند جنگ رو شروع کنند،مگر اینکه (با عرض معذرت) امثال شماها ترسوها مملکت رو دو دستی تقدیم نامردها کنند.
  مرگ بر آمریکا و مرگ بر هر چی نوکر جیره خوارش

 2. علی چلچله Says:

  : )

 3. War Correspondent Says:

  Press TV: A new report has linked the mysterious flight of a nuclear armed B-52 bomber to the US Vice President’s secret plan to attack Iran.

 4. hiva Says:

  کار جالبی ادامه بده . در ضمن این جنگ از اون جنگ ها نیست که ما بخوایم مقاومت کنیم

  آر پی جی و این چیزا نیست که ؟! موشک کروز ، ناوهای جنگ های اینترپرایز و …………

  شما با یک ماشین تمام عیار جنگی طرفید که فقط له می کنه همین !

  پس دور غیرت و ترسو و این مسائل رو خط بکشید ! اگه هم می خواید مملکت دو دستی دست

  بیگانه نیافته باید با دیپلماسی و منطق جلو رفت ………..

 5. سیامک Says:

  سلام هژیر …
  مقاله جالبی بود . متاسفانه حرف های که زده بودی منطقی بود. بلایی که سر عراق در جنگ اول اوردن ممکنه سر ایران هم بیارند. بدبختی اینجاست که خیلی ها فکر می کنند ایران پر از بسیجه (بسیجی مقاوم در برابر حمله هوایی ) و امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند. متاسفانه ایران بر خلاف ان چیزی که خیلی ها فکر می کنند بسیار اسیب پذیر است. مثلا کافیست که یکی از این موشک ها بصورت اتفاقی !!! به سد کرج برخود کند. خدا میدونه چند نفر فقط از کمبود اب تو تهران از بین برن… بقیه زیر ساخت ها که دیگه هیچی.
  در هر صورت کار خوبی داری انجام میدی … تو این همه اخبار واقعا سخته ادم بتونه درست نتیجه گیری کنه …
  سیامک

 6. ReZa Says:

  نادری پیدا نمیگردد امید
  اسکندری پیدا شود کاشکی

  اخوان ثالث

 7. سینا Says:

  چرا ترسیدین مثلا ما ایرانی هستیم نه……
  یکی حرف از حمله هوایی میزنه یکی از زیرساختها میگه

  مگه حریم هوایی یک کشور بدون حساب کتاب که هرکس که خواست سرشو بندازه بیاد موشک بزنه یا بمباران کنه .
  به خدا به این سادگی ها نیست . چرا از آمریکا یک غول مجهز ساختید . مگر زمان جنگ ما حتی یک سلاح پیشرفته یا حتی متوسط داشتیم .اما از کشور عراق 32 کشور حمایت میکردند آخر چه شد. فقط این میخواستم بگم که درسته جنگ بد است وهیچ آدم عاقلی به جنگ علاقه ندارد. ولی اگر کسی به ایران تعرض کند.هیج یک از سازمانهای بین المللی برای ما کاری نمی کنند . دیگر آنوقت حرف زدن از دیپلماسی و زیرساخت خیلی مسخره به نظر میرسد.
  چون زیرساخت و دیپلماسی بدون کشور بدرد هیچ کس نمی خورد.پس بجای ترسیدن و دنبال نادر و کوروش و……..گشتن بهتر که پشت به پشت هم بایستیم که دشمن اول خاءین هاو ترسوها هستند نه امریکاییها
  چو ایران نباشد تن من مباد
  فرزند کوروش کبیر یک وطن پرست

 8. محسن Says:

  صندوق بین المللی پول رکود شدیدی برای اقتصاد جهانی پیش بینی کرده و چی بیشتر از یک جنگ میتونه تولید رو رونق بده و اقتصاد رو شکوفا کنه؟ این آخرین نشانه بود و باید اضافه بشه به باقی قطعات پازلی که برای قربانی کردن ایران از 4 سال قبل هر روز با شتابی بیشتر از روز قبل چیده میشه. و نادانها و احتمالا خائنین داخلی هم دارند با شعارهای مفت و بیهوده این شتاب رو بیشتر می کنند.
  اگه مسیر هسته ای ایران تغییر نکنه متاسفانه حمله قطعیه.
  ضمنا کسانی که شجاعت توی بازوشون قلمبه شده خیلی بهتره دلیریشون رو صرف جلوگیری از جنگ بکنند. چون اگه جنگی بشه دیگه کسی باقی نخواهد موند که به اقایون مدال افتخار بده. ما که جراتشو نداریم ولی فکر کنم بست نشستن جلوی بیت رهبری یا مجلس برای پذیرفتن تعلیق راه خوبیه برای تخلیه فرزندان غیور کوروش و داریوش و فتحعلیشاه!

 9. عقل کل Says:

  1-نفت از صد دلار گذشت. 2-طلا تو یه شب 22 دلار گران شد. 3-در جنوب ایران سپر دفاعی ضد موشکی ، ضد حملات هوایی برقرار شد 4-روسیه لانچر هاش رو به اروپا آماده کرده 5-سپر موشکی و رادار ناتو در چک و لهستان در صورت شلیک حتی یه موشک آزمایشی ، از طرف روسیه بمبارن اتمی میشه 6- روسیه و چین از ایران حمایت میکنند 7-ایران از حزب1… و حماس حمایت میکنه8- وبالخره اسراییل برادر خوانده آمریکا با حماس و حزب 1… مشکل داره9-جالب اینجاست ما هنوز روی موشک هامون مینوسیم که «اسراییل باید نابود گردد»
  نتیجه: تا اوخر این ماه و اوایل ماه بعد میلادی جنگ سوم جهانی(با احتساب جنگ سرد به عنوان جنگ سوم جهانی بهتر است بگوییم جنگ چهارم) با اصابت اولین موشک آمریکا به ایران شروع خواهد شد.
  قابل توجه دانشجویانی که امتحان دارن به خودشون زیاد سخت نگیرن
  10-داشتم فراموش میکردم که آمریکا اقدام به ساخت نسل جدید سلاح های انفرادی ، زرهی و کشتار جمعی(ش.م.ر)
  کرده که روسیه رو کرده تو لوز.

 10. M Says:

  تو را به خدا اصلا نترسید.خدا با ماست همان طور که هشت سال مقاومت کردیم و فقط عراق نبود بلکه کل ابر قدرتها آن کشور را از لحاظ تسلیحات حمایت میکردند و دیدید که قدرت ایمان و نداشتن تسلیحات موجب شد تا انان را سر جای خود بنشانیم و مطمین باشید که با آمریکا هم ملت ایران همین رفتار را خواهند کرد.یا باید نوکر باشیم یا باید پوزه انها را به خاک بمالیم.و مطمین باشید آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.اگر میتوانست با هشت سال جنگ کار را تمام میکرد.
  امیدتان به خدا باشد.

 11. پدرام Says:

  دوستان راست میگن – ما هشت سال جنگیدیم و توانستیم – ولی بعد از 8 سال در کجای جهان قرار گرفته ایم ؟ آیا واقعا فقر و فهشا را نمیبینید ؟ متاسفانه همه تحت تاثیر و تلقین رسانه های ایران قرار گرفته اند و از واقعیت فاصله گرفته اند . به نظر من ایران حتی توان 2 روز جنگ را هم با آمریکا نداره . و حذف حکومت ایران تصمیم ائتلاف جهانی است و از نظر آنها ایران کشوری خطرناک بشمار می آید، که درست هم هست .

 12. نوشین Says:

  دوستان عزیز سلام
  من هم متل شما از جنگ می ترسم ولی این طور که نظر میرسد یک واقعیت است.
  من اینقدر به این دولت بد بین هستم که فکر می کنم اگر چنین اتفاقی بیافتد نه تنهاایران شاهد موشکهای اسراییل خواهد بود بلکه این شیطان های گرگ صفت که در لباس میش بر ما حکومت میکنند برای اینکه از شر مخالفانشون راحت بشند و در ضمن چهره اسراییل و امریکا رو خرابتر کنند نیز ما را بی نصیب از موشک نگذارند یعنی همون کاری رو که با عراق کردند به ما هم رحم نخواهند کردند. حالا تمام کسانی که ادعا میکنند همانند جنگ ایران و عراق دفاع خواهند کرد و ازعهده بر خواهند امد خودشان تصمیم بگیرند و با چشم باز تری بنگرند.

 13. یکی مثل شما Says:

  سلا م به همه
  مطلب جالبی بود خوشبختانه زمان کافی برای مطالعه همشون داشتم. باید باور کنیم که بله آمریکا و متحدانش واقعا یک ماشین جنگی بسیار قدرتمند هستند تسلیهات نظامی ما اکثر فرسوده شدن و یا قطعات یدکی ندارن فکر میکین ایران فرصت عملیات نظامی خواهد داشت .نه دوستان همین مردم بقدری از هم خورده حساب دارن که حساب همدیگرو برسن و احتیاجی به حضور نیروهای نظامی پیاده نباشه یه نگاه بکنین می بینین که ترک ، فارس ، لر و کرد وبلوچ و……… همه باهم درگیرند و این درگیری هم نتیجه تلاش های چند سالی هست که در فرهنگ و اذهان عمومی ترویج شده و متاسفانه حکومت مرکزی هم به این امر دامن زده مطمئن باشید اگه جنگی صورت بگیرد از اقایان و آقازادها خبری نخواهد بود چمدان ها همه بسته وهواپیماهای شخصی همه آماده اند این رفت وآمدها هم برای این است که تا آخرین فرصت آخرین رمق های این کشور بیچاره را بمکنند بدبختی ما به کجا رسیده که یکی از کشور که چه عرض کنم از قصبه کمور بلند شده اومده دست بوس که جیرش رو بگیره خیال همه راحت آمریکا هیچ غلطی نمی تونه بکنه لااقل این چند روز باقی موند ه رو حلالیت بگیریم یه چند روز هم دست از سگ دو زدن بخاطر یه لقمه نون بکشیم و یه دستی به فال حافظ بزنیم تا این دم آخری حداقل روزای آخر رو به خوبی و خوشی بگذرونیم ….. دوستان حلالم کنید .دیدار به قیامت دم در بهشت کنار حوضه کوثر ………. یا حق

 14. یک هموطن Says:

  دوستان عزیز سلام
  مطلب جالبی بود خوشبختانه زمان کافی برای مطالعه همشون داشتم. باید باور کنیم که بله آمریکا و متحدانش واقعا یک ماشین جنگی بسیار قدرتمند هستند تسلیهات نظامی ما اکثر فرسوده شدن و یا قطعات یدکی ندارن فکر میکین ایران فرصت عملیات نظامی خواهد داشت .نه دوستان همین مردم بقدری از هم خورده حساب دارن که حساب همدیگرو برسن و احتیاجی به حضور نیروهای نظامی پیاده نباشه یه نگاه بکنین می بینین که ترک ، فارس ، لر و کرد وبلوچ و……… همه باهم درگیرند و این درگیری هم نتیجه تلاش های چند سالی هست که در فرهنگ و اذهان عمومی ترویج شده و متاسفانه حکومت مرکزی هم به این امر دامن زده مطمئن باشید اگه جنگی صورت بگیرد از اقایان و آقازادها خبری نخواهد بود چمدان ها همه بسته وهواپیماهای شخصی همه آماده اند این رفت وآمدها هم برای این است که تا آخرین فرصت آخرین رمق های این کشور بیچاره را بمکنند بدبختی ما به کجا رسیده که یکی از کشور که چه عرض کنم از قصبه کمور بلند شده اومده دست بوس که جیرش رو بگیره خیال همه راحت آمریکا هیچ غلطی نمی تونه بکنه لااقل این چند روز باقی موند ه رو حلالیت بگیریم یه چند روز هم دست از سگ دو زدن بخاطر یه لقمه نون بکشیم و یه دستی به فال حافظ بزنیم تا این دم آخری حداقل روزای آخر رو به خوبی و خوشی بگذرونیم ….. دوستان حلالم کنید .دیدار به قیامت دم در بهشت کنار حوضه کوثر ………. یا حق

 15. یک ایرانی Says:

  احتمال حمله آمریکا به ایران بسیار کم است . کمی جوانب کار را بسنجید بعد صحبت کنید . متحد شماره یک آمریکا یعنی اسرائیل در تیررس کامل ایران است . چه از طریق خود ایران چه از طریق حذب ا.. .(جنگ 33 روزه لبنان که هنوز یادتون نرفته!) . موقعیت استراتژیک خلیج فارس به شدت تحت تاثیر ایران است . وضعیت اقتصادی دنیا رو هم که ملاحظه میکنید . که اگر امریکا به ایران حمله کند که بعید است تا قبل از بزرگ کردن دوقلوهایی که در افغانستان و عراق زائیده همچین کاری کند , وضعیت اقتصادی دنیا فاجعه آمیز خواهد شد . و اما اگر آمریکا به ایران حمله کند ؟ دلتون رو به مردم ایران خوش نکنید . مردم 8 سال جنگ تحمیلی الان کمتر هستند . با یک نگاه به پستهای همین صفحه میتونید بی غیرتی رو به معنای خودش حس کنید . اگر هم امریکا به ایران حمله کند که بعید است سیاستمداران دنیا اینقدر احمق شده باشند یعنی …. ظهور آقا

 16. سارا Says:

  آمريكا حمله نميكنه…. ما هم بايد بسوزيم با درد و بدبختي زير حكومت سياه اسلام زندگي كنيم و يا از اين خراب شده كه مثل زندانه و همه چيز توش سانسور ميشه فرار كنيم
  تف تو اين نظام ستمگر

  اه اه اه حالمون بد شد

 17. محسن Says:

  منطق وديپلوماسي واسه آدم هاي منطقي خوبه.نه واسه ملتي كه منطق را با اعتقادات وآرمانهايش اشتباهي مگيرد.ميخوام بگم دلايل زيادي واسه رسيدن به هويت اصلي وتاريخيمان وجود دارد .پس منطق ما با مردم امريكا متفاوت نيست تفاوتهاي ما در باورهايمان است كه….

 18. saman Says:

  در هر قوم و هر جمعی هم افراد احمق ( و ظاهرا شجاع ) هستند و هم افرادی عاقل و عاقبت اندیش ( و البته ترسو از نظر دسته اول!) و لذا خواهشمندیم دسته دوم حرفهای دسته اول را ندید بگیرند! به هر حال این بتده های خدا هم اینقدر میفهمند.

 19. کسی از میان شجاعان Says:

  سلام به همگی
  حمله به ایران = انفجار تروریسم = قربانی شدن مردم

  ضمنا قبلا هم آمریکایی ها ما رو تحقیر کردند در سال 42
  هم روس و انگلیس در سال 1320
  امیدوارم دیگه تحقیر نشیم
  ضمنا در حال حاضر سبه مستعمره چین هستیم
  بادرود بر شجاعان

 20. آرمین Says:

  با سلام خدمت شما هم وطنان گرامی . دوستی که فرموده بود نقش هشت سال دفاع مقدس چه بود ؟ این بود که ما ایرانیان به جهانیان ثابت کردیم وای به روزی که ایرانی بخواهد دیگر هیچ کسی نمی تواند . آری دوست گرامیم ما دارای هزاران سال تمدن درخشان هستیم ولی آمریکا صد سال هم تمدن ندارد . سرزمین ما بیشه شیرانی است که خفته اند و این یک شعار واهی نیست چون تمامی مردمان عزیز ایران زمین شیرند و سرباز این مرز و بوم
  ما ایرانیان از جنگ نمی هراسیم چون ما مدافع کشورمان هستیم نه متجاوز به بقیه کشورها که روزی متعلق به کشورمان بودن .
  در یکی از مستندهای انگلیسی زبان خود شنیدم که یک عراقی پست می گفت : روزهایی که قرار بود آمریکا به ما حمله کند در میان مردم شایعه بود که گلوله به بدن آمریکایی تاثیری ندارد ، آمریکایی ها دارای تانکهایی هستند که موشک جرات حمله به آن را ندارد . حالا که آمریکایها در عراق هستند و شاهد کشته شدن و منهدم شدن تانکهایشان هستیم آرزو می کردیم چرا زمان حمله به کشورمان دفاع نکردیم .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: